| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Ivory |
| Pattern | Medallion, Border, and Oriental |
| Style | Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum weekly with a suction-only canister; do not use a beater bar. Avoid vacuuming fringes; sweep edges with a broom. For pet hair, brush the pile. Shake out or air the rug outdoors to remove dust. Blot spills immediately; spot clean with cold water and mild detergent. For stubborn stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 27"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Traditional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile