| Overall Dimension | 60"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 17 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene, Jute, and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Silver |
| Pattern | Distressed Oriental, Medallion, and Border |
| Style | Traditional and Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with suction only; avoid beater bars. Vacuum more often in high-traffic or pet areas. Do not vacuum fringes; sweep edges with a broom. Blot spills immediately and spot clean with mild detergent and cold water; professional cleaning for stubborn stains. Shake out loose debris outdoors, rotate periodically, and use a rug pad. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 61"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 72"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 80"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 93"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
Industrial
Farmhouse
Transitional
Rustic
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Round
60 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Round
72 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 20.0 lb |
Round
79 in x 79 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 29.0 lb |
Round
96 in x 96 in
Low Pile

