| Overall Dimension | 26"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 168"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 264"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Red and Turquoise |
| Pattern | Medallion, Floral, and Border |
| Style | Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax creases. Vacuum regularly with a suction-only setting; do not use beater bars. Vacuum more often in high-traffic areas and homes with pets. Avoid vacuuming the fringes. Shake out or gently brush to lift debris. For light stains on synthetic yarns, blot, then sponge with cold water and mild detergent. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 4 lb |
| Package Measurement | 5"W x 27"D x 5"H (4 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 5 lb |
| Package Measurement | 6"W x 27"D x 6"H (5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 6"W x 27"D x 6"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 8 lb |
| Package Measurement | 7"W x 27"D x 7"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 9 lb |
| Package Measurement | 7"W x 27"D x 7"H (9 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 14 lb |
| Package Measurement | 9"W x 27"D x 9"H (14 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Red
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Traditional
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Runner
26 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Runner
26 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Runner
26 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Runner
26 in x 144 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Runner
26 in x 168 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 264 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 22.0 lb |
Runner
26 in x 264 in
Low Pile




