| Overall Dimension | 26"W x 48"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 67"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 60"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 61"W x 91"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 79"W x 110"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 31 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 120"W x 168"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 41 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 132"W x 180"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 48 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 144"W x 216"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 63 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Navy, Light Blue, and Ivory |
| Pattern | Medallion and Border |
| Style | Traditional and Bohemian |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a suction-only or canister vacuum; avoid beater bars. Back-roll to relax shipping creases and allow time to flatten. Shake out or gently brush to remove debris and avoid vacuuming fringe. Spot clean with mild detergent and cold water. For persistent stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 3 lb |
| Package Measurement | 4"W x 27"D x 4"H (3 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 4 lb |
| Package Measurement | 3"W x 36"D x 3"H (4 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 5"W x 48"D x 5"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 5"W x 60"D x 5"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 11 lb |
| Package Measurement | 5"W x 62"D x 5"H (11 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 13 lb |
| Package Measurement | 6"W x 79"D x 6"H (13 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 18 lb |
| Package Measurement | 6"W x 79"D x 6"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 23 lb |
| Package Measurement | 7"W x 93"D x 7"H (23 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 23 lb |
| Package Measurement | 14"W x 56"D x 7"H (23 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 31 lb |
| Package Measurement | 15"W x 56"D x 8"H (31 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 41 lb |
| Package Measurement | 16"W x 62"D x 9"H (41 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 48 lb |
| Package Measurement | 18"W x 68"D x 11"H (48 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 63 lb |
| Package Measurement | 16"W x 73"D x 12"H (63 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Traditional
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 4.0 lb |
Rectangle
26 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 67 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 67 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Square
60 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 91 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Rectangle
61 in x 91 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 20.0 lb |
Square
79 in x 79 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 110 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 28.0 lb |
Rectangle
79 in x 110 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 38.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 38.0 lb |
Square
108 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 51.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile
| Overall width: | 120 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 66.0 lb |
Rectangle
120 in x 168 in
Low Pile
| Overall width: | 132 in |
| Overall depth: | 180 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 78.0 lb |
Rectangle
132 in x 180 in
Low Pile
| Overall width: | 144 in |
| Overall depth: | 216 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 102.0 lb |
Rectangle
144 in x 216 in
Low Pile





