| Overall Dimension | 26"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Gray, Fuchsia, and Navy |
| Pattern | Medallion, Border, and Distressed |
| Style | Bohemian |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax creases after unwrapping. Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use beater bars. Avoid vacuuming fringes. For short pile, use a carpet brush or sweeper, and shake out debris outdoors when possible. Blot spills promptly and spot clean with cold water and mild detergent. For persistent stains, seek professional rug cleaning. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 5 lb |
| Package Measurement | 6"W x 27"D x 6"H (5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 8 lb |
| Package Measurement | 7"W x 27"D x 7"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Runner
26 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Runner
26 in x 144 in
Low Pile

