| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 61"W x 90"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.5"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Light Gray and Fuchsia |
| Pattern | Medallion, Geometric, and Border |
| Style | Bohemian |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax creases. Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Avoid vacuuming fringes. Shake out or sweep to remove debris. Spot clean with cold water and mild detergent; professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 36"W x 4"D x 4"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 9 lb |
| Package Measurement | 47"W x 4"D x 4"H (9 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 14 lb |
| Package Measurement | 59"W x 5"D x 5"H (14 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 16 lb |
| Package Measurement | 79"W x 5"D x 5"H (16 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Square
79 in x 79 in
Low Pile





