| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 61"W x 90"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 28 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 38 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 120"W x 168"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 49 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Multicolored |
| Pattern | Medallion and Border |
| Style | Bohemian and Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a canister vacuum and avoid beater bars and edges. Shake out or sweep to remove debris; use a carpet brush for short pile. Blot spills immediately, then spot clean synthetic pile with cold water and mild detergent. Professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 5 lb |
| Package Measurement | 36"W x 4"D x 4"H (5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 8 lb |
| Package Measurement | 47"W x 4"D x 4"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 13 lb |
| Package Measurement | 59"W x 5"D x 5"H (13 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 28 lb |
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H (28 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 38 lb |
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H (38 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 49 lb |
| Package Measurement | 62"W x 16"D x 8"H (49 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 13.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 28.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 38.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile
| Overall width: | 120 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 49.0 lb |
Rectangle
120 in x 168 in
Low Pile




