| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 61"W x 90"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 30 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 41 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Green and Cream |
| Pattern | Medallion, Border, Floral, and Oriental |
| Style | Transitional and Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Reverse-roll as needed to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only or canister vacuum; avoid beater bars and fringes. For light spills on synthetic yarns, blot and sponge clean with cold water and mild detergent; for stubborn stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 47"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 59"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Blue
Green
Polyester
Power Loomed
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 30.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 41.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile



