| Overall Dimension | 24"W x 36"D x 0.75"H |
|---|---|
| Weight | 2 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.75"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.75"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.75"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.75"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.75"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.75"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.75"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.75"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.75"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.75"H |
|---|---|
| Weight | 30 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.75"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.75"H |
|---|---|
| Weight | 41 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.75"H |
| Material | Cotton and Jute |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Natural |
| Pattern | Striped |
| Style | Coastal and Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | High Pile |
| Care Instruction | Vacuum regularly using suction only; do not use a beater bar. Back-roll the rug to relax any creases from shipping. Blot spills promptly with cold water and mild detergent, and avoid over-wetting jute fibers. For stubborn stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 24"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 36"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 47"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 72"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 72"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Cotton
Jute / Natural
Hand Woven
Textured
Farmhouse
Coastal
Transitional
| Overall width: | 24 in |
| Overall depth: | 36 in |
| Pile height: | 0.75 in |
| Weight: | 2.0 lb |
Rectangle
24 in x 36 in
Medium Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.75 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Medium Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.75 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Medium Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.75 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Square
72 in x 72 in
Medium Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.75 in |
| Weight: | 21.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Medium Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.75 in |
| Weight: | 30.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Medium Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.75 in |
| Weight: | 41.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Medium Pile







