| Overall Dimension | 71"W x 91"H |
|---|---|
| Weight | 48.4 lb |
| Base Dimension | 15"W x 15"D |
| Base Bottom Dimension | 15"W x 15"D |
| Number of Bulbs | 3 |
| Shade Dimension |
15"W x 15"D x 8.25"H 14.5"W x 14.5"D x 8"H 14"W x 14"D x 8"H |
| Shade Shape | Drum |
| Cord Length | 60"L |
| Pole Body Diameter | 1.5"W |
| Metal Type | Steel |
|---|---|
| Base/Leg Material | Marble and Metal |
| Base/Leg Finish | Brushed |
| Shade Material | Polyester |
| Shade Fabric Type | Tweed |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Modern |
| Location Rating | Dry |
| Base/Leg Color | Black and Silver |
| Base Design | Round Base |
| Bulb Wattage | 100 |
| Bulb Base Type | E26 Medium |
| Recommended Bulb Type | Incandescent and CFL |
| Shade | Yes |
| Shade Color | Charcoal Gray |
| Shade Design | Drum |
| Cord Color | Black |
| Switch Type | 4-Way Rotary |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Dust with a soft, dry cloth and avoid harsh cleaners or abrasives. Use a lint roller or vacuum brush on shades. Unplug before cleaning and do not submerge cords. |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 55 lb |
| Package Measurement | 17"W x 17"D x 29"H (55 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Gray
Silver
Black
Fabric
Linen
Metal
Marble
Stone
Arched
Tree
Swing Arm
Mid-Century Modern
Scandinavian
Modern
| Weight: | 55.0 lb |
Tall