| Overall Dimension | 44"W x 43"D x 82"H |
|---|---|
| Weight | 27.06 lb |
| Base Dimension | 12.5"W x 12.5"D |
| Base Bottom Dimension | 12.5"W x 12.5"D |
| Number of Bulbs | 3 |
| Shade Dimension |
11"W x 11"D x 7.63"H 11.5"W x 11.5"D x 7.63"H 12"W x 12"D x 7.63"H |
| Shade Shape | Drum |
| Cord Length | 60"L |
| Shade Clearance From Floor Height |
54.5"H 57"H 61.5"H |
| Base/Leg Material | Metal |
|---|---|
| Base/Leg Finish | Antique Bronze |
| Shade Material | Jute |
| Shade Fabric Type | Burlap |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Contemporary and Rustic |
| Location Rating | Dry |
| Base/Leg Color | Bronze |
| Base Design | Round Base |
| Bulb Wattage | 100 |
| Bulb Base Type | E26 Medium Base |
| Recommended Bulb Type | Incandescent and CFL |
| Shade | Yes |
| Shade Color | Beige |
| Shade Design | Drum |
| Switch Type | 4-Way Rotary Switch |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe with a soft, dry cloth; avoid harsh cleaners and moisture; unplug before cleaning or replacing bulbs. |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 34 lb |
| Package Measurement | 16"W x 14"D x 35"H (34 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Brown
Metal
Fabric
Jute / Natural
Arched
Tree
Mid-Century Modern
Industrial
Transitional
Rustic
| Weight: | 34.0 lb |
Tall