The Natural Fiber Collection features the finest examples of sustainable fiber area rugs. Fashionable and incredibly functional, these distinctive floor coverings are soft sisal, jute, sea grass and other naturally grown fibers. Many also come with non-skid, rubber backing for added versatility in the home or office.
Beige
Jute / Natural
Braided
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Coastal
Scandinavian
Farmhouse
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 36 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Round
36 in x 36 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 13.0 lb |
Round
48 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 20.0 lb |
Round
60 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 29.0 lb |
Round
72 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 51.0 lb |
Round
96 in x 96 in
Low Pile



