| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.5"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Multicolored |
| Pattern | Medallion and Border |
| Style | Bohemian and Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a canister vacuum and avoid beater bars and edges. Shake out or sweep to remove debris; use a carpet brush for short pile. Blot spills immediately, then spot clean synthetic pile with cold water and mild detergent. Professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile

