| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige, Ivory, and Gray |
| Pattern | Striped, Diamond, and Geometric |
| Style | Scandinavian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to relax creases. Expect some shedding from new wool; vacuum 1-2 times weekly in the direction of the pile using a canister vacuum without a beater bar. Vacuum more often in high-traffic areas or homes with pets. Avoid vacuuming fringes; clean fringes with a broom. Blot spills and spot clean with cold water and mild detergent; for stubborn stains, professional cleaning is recommended. Shake or gently beat outdoors to remove loose debris. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 8 lb |
| Package Measurement | 10"W x 31"D x 7"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Beige
Wool
Cotton
Hand Woven
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile

