| Overall Dimension | 30"W x 48"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 60"W x 84"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 24 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 120"W x 168"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 63 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 132"W x 180"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 74 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige and Ivory |
| Pattern | Striped and Abstract |
| Style | Scandinavian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Fringes |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax shipping creases. Vacuum with suction only 1-2 times per week; avoid beater bars. Do not vacuum or pull the fringe. Shake out or brush to lift debris and pet hair. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For difficult stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 5 lb |
| Package Measurement | 4"W x 30"D x 4"H (5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 11 lb |
| Package Measurement | 4"W x 47"D x 4"H (11 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 18 lb |
| Package Measurement | 7"W x 59"D x 7"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 16 lb |
| Package Measurement | 4"W x 59"D x 4"H (16 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 24 lb |
| Package Measurement | 7"W x 72"D x 7"H (24 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 36 lb |
| Package Measurement | 7"W x 92"D x 7"H (36 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 63 lb |
| Package Measurement | 14"W x 62"D x 8"H (63 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 74 lb |
| Package Measurement | 14"W x 68"D x 8"H (74 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Beige
White
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Modern
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Rectangle
30 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Rectangle
60 in x 84 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 24.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 120 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 63.0 lb |
Rectangle
120 in x 168 in
Low Pile
| Overall width: | 132 in |
| Overall depth: | 180 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 74.0 lb |
Rectangle
132 in x 180 in
Low Pile




