| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 17 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 28 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 38 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 56 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Material | New Zealand Wool and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Ivory |
| Pattern | Geometric, Diamond, and Zigzag |
| Style | Bohemian and Moroccan |
| Construction | Hand Tufted |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Expect some initial shedding with wool; vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile using a canister vacuum without a beater bar. Vacuum more often in high-traffic areas. Take rugs outside and shake to remove debris. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. Professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 47"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 9"W x 59"D x 9"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 72"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Wool
Cotton
Hand Tufted
Berber
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 19.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Medium Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 32.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Medium Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 43.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Medium Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 64.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Medium Pile




