| Overall Dimension | 27"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 27"W x 144"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Jute and Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige and Multicolored |
| Pattern | Concentric Rectangles |
| Style | Coastal and Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to release shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars. Blot spills immediately with a clean, dry cloth; spot clean with mild detergent and cold water as needed, avoiding excess moisture. Rotate periodically and shake out outdoors; for difficult stains, consult a professional rug cleaner. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 10"W x 27"D x 10"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 12"W x 27"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Jute / Natural
Cotton
Braided
Hand Woven
Textured
Coastal
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
27 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Runner
27 in x 144 in
Low Pile

