| Overall Dimension | 11"W x 11"D x 58"H |
|---|---|
| Weight | 5.18 lb |
| Base Dimension | 10"W x 10"D |
| Base Bottom Dimension | 10"W x 10"D |
| Number of Bulbs | 3 |
| Shade Dimension | 11"W x 11"D x 46"H |
| Shade Shape | Tall Square |
| Cord Length | 60"L |
| Metal Type | Steel |
|---|---|
| Base/Leg Material | Metal |
| Base/Leg Finish | Brushed |
| Shade Material | Paper |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Modern |
| Location Rating | Dry |
| Base/Leg Color | Silver |
| Base Design | Plinth |
| Bulb Wattage | 60 |
| Bulb Base Type | E26 Medium Base |
| Recommended Bulb Type | Incandescent and CFL |
| Shade | Yes |
| Shade Color | Natural |
| Shade Design | Crinkled |
| Cord Color | Clear |
| Switch Type | Foot Step Switch |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Dust the shade with a soft, dry duster; do not use water or cleaners on paper. Wipe the wood base with a slightly damp cloth and dry immediately; polish steel accents with a microfiber cloth. Use bulbs within the labeled wattage and unplug before cleaning. |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 9 lb |
| Package Measurement | 24"W x 7"D x 12"H (9 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Beige
Fabric
Jute / Natural
Lantern
Scandinavian
Mid-Century Modern
Modern
| Weight: | 9.0 lb |
Low