| Overall Dimension | 23.5"W x 23.5"D x 17-47"H |
|---|---|
| Weight | 8.18 lb |
| Number of Bulbs | 9 |
| Body Dimension | 23.5"W x 23.5"D |
| Hanging Length | 17-47"L |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Body Material | Metal |
| Body Finish | Chrome-Plated |
| Body Color | Silver |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Mid-Century Modern and Glam |
| Hanging Method | Rod |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe with a soft, dry cloth; avoid abrasive cleaners; turn off power and allow bulbs to cool before cleaning. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 11 lb |
| Package Measurement | 18"W x 12"D x 12"H (11 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Silver
Chrome
Metal
Sputnik
Mid-Century Modern
Glam
Modern
| Weight: | 8.18 lb |



