| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Oval |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 84"W x 84"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 19 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Jute and Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige and Multicolored |
| Pattern | Striped |
| Style | Coastal and Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to release shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars. Blot spills immediately with a clean, dry cloth; spot clean with mild detergent and cold water as needed, avoiding excess moisture. Rotate periodically and shake out outdoors; for difficult stains, consult a professional rug cleaner. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 72"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 84"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Jute / Natural
Cotton
Braided
Hand Woven
Textured
Coastal
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 21.0 lb |
Oval
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 84 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 19.0 lb |
Round
84 in x 84 in
Low Pile



