| Overall Dimension | 24"W x 36"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 30"W x 48"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 15 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 32 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige and Multicolored |
| Pattern | Border and Abstract |
| Style | Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Tassels |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Avoid vacuuming the fringes; use a broom to tidy them. For easy debris removal, shake the rug outdoors. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For hard-to-remove stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 3 lb |
| Package Measurement | 4"W x 24"D x 4"H (3 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 4 lb |
| Package Measurement | 4"W x 30"D x 4"H (4 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 4"W x 36"D x 4"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 16 lb |
| Package Measurement | 8"W x 59"D x 8"H (16 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 15 lb |
| Package Measurement | 4"W x 72"D x 4"H (15 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 32 lb |
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H (32 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Bohemian
Coastal
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 24 in |
| Overall depth: | 36 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 3.0 lb |
Rectangle
24 in x 36 in
Low Pile
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Rectangle
30 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Square
72 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile





