| Overall Dimension | 38"W x 60"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.63"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.63"H |
| Overall Dimension | 61"W x 90"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 15 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.63"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 17 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 1.63"H |
| Overall Dimension | 79"W x 110"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 24 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.63"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 32 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.63"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 43 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.63"H |
| Overall Dimension | 120"W x 168"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 56 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.63"H |
| Material | Polypropylene and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Gray and Ivory |
| Pattern | Diamond Trellis |
| Style | Scandinavian and Moroccan |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to relax packing creases. Vacuum weekly with a suction-only canister; do not use beater bars. For long pile, use a carpet rake as needed. Shake out or gently brush to remove debris and pet hair. Blot spills promptly; spot clean synthetic yarns with cold water and mild detergent. Professional rug cleaning is recommended for stubborn stains. Avoid vacuuming fringes. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 6"W x 36"D x 6"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 10 lb |
| Package Measurement | 6"W x 47"D x 6"H (10 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 15 lb |
| Package Measurement | 9"W x 59"D x 9"H (15 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 17 lb |
| Package Measurement | 7"W x 79"D x 7"H (17 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 24 lb |
| Package Measurement | 11"W x 79"D x 11"H (24 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 32 lb |
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H (32 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 43 lb |
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H (43 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 56 lb |
| Package Measurement | 16"W x 62"D x 8"H (56 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
High Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
High Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 22.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
High Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 26.0 lb |
Square
79 in x 79 in
High Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 110 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
79 in x 110 in
High Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 47.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
High Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 64.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
High Pile
| Overall width: | 120 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 83.0 lb |
Rectangle
120 in x 168 in
High Pile





