| Overall Dimension | 34"W x 34"D x 33.5-105.5"H |
|---|---|
| Weight | 13.64 lb |
| Number of Bulbs | 8 |
| Body Dimension | 34"W x 34"D |
| Hanging Length | 33.5-105.5"L |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Body Material | Metal |
| Body Finish | Painted |
| Body Color | Gold |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Bulb Base Type | E12 Candelabra |
| Recommended Bulb Type | Candelabra LED and Candelabra Incandescent |
| Hanging Method | Chain |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe with a soft, dry cloth; avoid abrasives and harsh chemicals. Turn off power and allow bulbs to cool before cleaning. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 19 lb |
| Package Measurement | 35"W x 35"D x 10"H (19 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Gold
Brass
Metal
Glam
Transitional
| Weight: | 13.64 lb |



