| Overall Dimension | 15.25"W x 15.25"D x 28-100"H |
|---|---|
| Weight | 8.62 lb |
| Number of Bulbs | 3 |
| Body Dimension | 15.25"W x 15.25"D |
| Hanging Length | 28-100"L |
| Cord Length | 84"L |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Body Material | Metal |
| Body Color | Black and Brown |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Farmhouse, Rustic, and Transitional |
| Location Rating | Dry |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage | 40 |
| Bulb Base Type | E12 |
| Recommended Bulb Type | B11 and LED Candelabra |
| Hanging Method | Chain and Cord |
| Cord Color | Black |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe with a soft, dry cloth; avoid abrasive cleaners and solvents; disconnect power before cleaning or replacing bulbs. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 13 lb |
| Package Measurement | 17"W x 20"D x 17"H (13 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Brown
Black
Wood
Metal
Globe
LED
Farmhouse
Industrial
Transitional
Rustic
| Weight: | 8.62 lb |



