| Overall Dimension | 53.5"W x 32"D x 45"H |
|---|---|
| Weight | 7.7 lb |
| Number of Bulbs | 5 |
| Shade Dimension |
7.6"W x 7.6"D x 7.6"H 6.4"W x 6.4"D x 6.5"H |
| Shade Shape | Globe |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Shade Material | Glass |
| Shade Finish | Tinted |
| Body Material | Metal |
| Body Finish | Brushed |
| Body Color | Brass |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Mid-Century Modern and Contemporary |
| Location Rating | Dry |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage | 40 |
| Bulb Base Type | E26 |
| Recommended Bulb Type | Tube LED and T14 |
| Shade | Yes |
| Shade Color | Greige |
| Shade Design | Globe |
| Hanging Method | Rod |
| Cord Color | Black and White |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe with a soft, dry cloth; avoid abrasives and harsh chemicals. Turn off power and allow bulbs to cool before cleaning. Professional installation is recommended. |
|---|
| UL Listed | Yes |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 14 lb |
| Package Measurement | 42"W x 20"D x 14"H (14 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Gray
Clear
Gold
Brass
Glass
Metal
Globe
Sputnik
LED
Mid-Century Modern
Glam
Modern
| Weight: | 7.7 lb |



