| Overall Dimension | 60"W x 18"D x 31"H |
|---|---|
| Weight | 180.8 lb |
| Leg Dimension | 6.6"H |
| Clearance Height | 6.6"H |
| Drawer Weight Capacity | 15 lb |
| Drawer Dimension | 28.43"W x 15.75"D x 5.91"H |
| Inner Drawer Dimension | 27.25"W x 14.75"D x 5.25"H |
| Top Shape | Rectangle |
| Wood Species | Acacia |
|---|---|
| Metal Type | Iron |
| Frame Material | Solid Wood and Manufactured Wood |
| Frame Finish | Painted |
| Base/Leg Material | Solid Wood and Iron |
| Base/Leg Finish | Painted |
| Handle Material | Metal |
| Drawer Material | Solid Wood and Rattan |
| Top Material | Solid Wood and Manufactured Wood |
| Top Finish | Painted |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Cane-Front |
| Style | Mid-Century Modern and Bohemian |
| Construction | Handmade |
| Frame Color | Black |
| Surface Protector | Yes |
| Base/Leg Color | Black and Antique Brass |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Tapered |
| Handle Type | Pull |
| Handle Color | Antique Brass |
| Drawer | Yes |
| Soft Close Drawer | Yes |
| Number of Drawers | 6 |
| Drawer Color | Natural and Black |
| Top Color | Black |
| Country of Origin | Vietnam |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 203.3 lb |
| Package Measurement | 63.4"W x 21.3"D x 28.5"H (203.3 lb) |
| Shipping Method | LTL |
Black
Beige
Wood
Rattan
Cane
Storage
Drawers
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 18 in |
| Overall height: | 31 in |
| Weight: | 149.9 lb |
Horizontal
Medium
60 in
31 in







