| Overall Dimension | 66.1"W x 85.4"D x 63.8"H |
|---|---|
| Weight | 108 lb |
| Weight Capacity | 750 lb |
| Leg Dimension | 5.7"H |
| Clearance Height | 5.7"H |
| Headboard Dimension | 66.1"W x 63.8"H |
| Inner Frame Dimension | 60"W x 80"D |
| Side Rail Dimension | 14.4"H |
| Slats Spacing | 3.7"H |
| Overall Dimension | 81.5"W x 85.4"D x 63.8"H |
|---|---|
| Weight | 119 lb |
| Weight Capacity | 990 lb |
| Leg Dimension | 5.9"H |
| Clearance Height | 5.9"H |
| Headboard Dimension | 81.5"W x 63.8"H |
| Inner Frame Dimension | 76"W x 80"D |
| Side Rail Dimension | 14.4"H |
| Slats Spacing | 3.7"H |
| Wood Species | Oak and Pine |
|---|---|
| Upholstery Material | Polyester |
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Frame Material | Solid Wood |
| Base/Leg Material | Solid Wood |
| Base/Leg Finish | Weathered |
| Headboard Material | Polyester |
| Headboard Fabric Type | Velvet |
| Slats Material | Solid Wood |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Upholstered Bed |
| Style | Glam and Transitional |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Cream |
| Base/Leg Color | Light Brown |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Turned |
| Headboard | Yes |
| Upholstered Headboard | Yes |
| Headboard Color | Cream |
| Headboard Design | Scalloped |
| Slats Included | Yes |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 2 |
|---|---|
| Total Package Weight | 124.1 lb |
| Package Measurement |
83"W x 13.4"D x 13"H (74.4 lb) 66.1"W x 5.1"D x 58.7"H (49.7 lb) |
| Shipping Method | LTL |
| Number of Packages | 2 |
|---|---|
| Total Package Weight | 151.6 lb |
| Package Measurement |
82.7"W x 5.1"D x 58.7"H (60.6 lb) 83"W x 13.4"D x 13"H (91 lb) |
| Shipping Method | LTL |
White
Fabric
Velvet
Upholstered
Headboard
| Overall width: | 66.1 in |
| Overall depth: | 85.4 in |
| Overall height: | 63.8 in |
| Weight: | 108.0 lb |
Queen
64 in
| Overall width: | 81.5 in |
| Overall depth: | 85.4 in |
| Overall height: | 63.8 in |
| Weight: | 119.0 lb |
King
64 in






