| Overall Dimension | 50"W x 60"D |
|---|---|
| Weight | 3.6 lb |
| Shape | Rectangular |
| Material | Cotton |
|---|---|
| Fabric Type | Knit |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Black and Natural |
| Pattern | Geometric |
| Style | Bohemian |
| Construction | Knitted |
| Edge Detail | Tassels |
| Care Instruction | Dry clean only. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 4 lb |
| Package Measurement | 16"W x 13"D x 4"H (4 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Black
Cotton
Knit
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Modern
| Weight: | 2.0 lb |
Medium


