| Overall Dimension | 27"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 27"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 17 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 27"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Jute |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Turquoise and Natural |
| Pattern | Diamond |
| Style | Bohemian and Coastal |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Fringes |
| Care Instruction | Reverse-roll to relax packing creases. Vacuum regularly with suction only; avoid beater bars and do not vacuum the fringe. Shake out debris outdoors as needed. Blot spills immediately; spot clean with mild detergent and cool water, then air dry. Professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 11 lb |
| Package Measurement | 5"W x 27"D x 5"H (11 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 14 lb |
| Package Measurement | 7"W x 27"D x 7"H (14 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 17 lb |
| Package Measurement | 10"W x 27"D x 10"H (17 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 21 lb |
| Package Measurement | 12"W x 27"D x 12"H (21 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Jute / Natural
Hand Woven
Textured
Bohemian
Coastal
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Runner
27 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Runner
27 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 22.0 lb |
Runner
27 in x 144 in
Low Pile

