| Overall Dimension | 13"W x 9.75"D x 57"H |
|---|---|
| Weight | 10.56 lb |
| Number of Bulbs | 1 |
| Cord Length | 72"L |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Base/Leg Material | Metal and Marble |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Modern and Minimalist |
| Location Rating | Dry |
| Base/Leg Color | Brass, Black, and White |
| Base Design | Pedestal |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage | 60 |
| Bulb Base Type | E26 |
| Recommended Bulb Type | LED and T14 Tubular |
| Cord Color | Black |
| Switch Type | On/Off and Foot Switch |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe with a soft, dry cloth; avoid abrasive cleaners and liquids on electrical parts. Unplug before changing the bulb. |
|---|
| UL Listed | Yes |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 13 lb |
| Package Measurement | 17"W x 25"D x 7"H (13 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Black
White
Metal
Stone
Marble
LED
Mid-Century Modern
Glam
Modern
| Weight: | 10.6 lb |
Low

