| Overall Dimension | 89.7"W x 43.7"D x 28.4"H |
|---|---|
| Weight | 141 lb |
| Weight Capacity | 1320 lb |
| Seat Dimension | 70.9"W x 24"D x 15.8"H |
| Backrest Dimension | 12.6"H |
| Armrest Dimension | 24.4"H |
| Seat to Armrest Height | 8.6"H |
| Upholstery Material | Polyester |
|---|---|
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Fill Material | Foam and Fiber |
| Frame Material | Solid Wood and Manufactured Wood |
| Base/Leg Material | Polyester |
| Base/Leg Fabric Type | Velvet |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Fabric Type | Velvet |
| Backrest Material | Polyester |
| Backrest Fabric Type | Velvet |
| Armrest Material | Polyester |
| Armrest Fabric Type | Velvet |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Serpentine |
| Style | Contemporary and Glam |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Moss Green |
| Surface Protector | Yes |
| Base/Leg Color | Moss Green |
| Base Design | Plinth |
| Upholstered Seat | Yes |
| Seat Color | Moss Green |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Backrest Color | Moss Green |
| Backrest Design | Barrel |
| Armrest | Yes |
| Upholstered Armrest | Yes |
| Armrest Color | Moss Green |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a soft brush attachment. Blot spills immediately with a clean, dry cloth; do not rub. For stains, use a water-free solvent or consult a professional upholstery cleaner. Keep out of direct sunlight to minimize fading. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 175 lb |
| Package Measurement | 90.8"W x 44.5"D x 30.7"H (175 lb) |
| Shipping Method | LTL |
Green
Shop Green SofasCurved
Shop Curved Sofas
| Overall width: | 89.7 in |
| Overall depth: | 43.7 in |
| Overall height: | 28.4 in |
| Seat height: | 15.8 in |
| Seat depth: | 24 in |
| Weight: | 141.0 lb |
Seats 3
Shop 3 Seater SofasMedium
90 in
Shop Long Couches24 in





