| Overall Dimension | 89.8"W x 35.8"D x 29.3"H |
|---|---|
| Weight | 158.7 lb |
| Weight Capacity | 860 lb |
| Leg Dimension | 2.2"H |
| Seat Dimension | 63"W x 23"D x 16"H |
| Backrest Dimension | 13.3"H |
| Armrest Dimension | 24"H |
| Seat to Armrest Height | 8"H |
| Seating Capacity | 3 |
| Metal Type | Steel |
|---|---|
| Upholstery Material | Polyester |
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Fill Material | Polyurethane Foam and Polyester Fiber |
| Frame Material | Solid Wood and Manufactured Wood |
| Base/Leg Material | Polyester |
| Base/Leg Fabric Type | Velvet |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Fabric Type | Velvet |
| Backrest Material | Polyester |
| Backrest Fabric Type | Velvet |
| Armrest Material | Polyester |
| Armrest Fabric Type | Velvet |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Contemporary and Modern |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Cream |
| Base/Leg Color | Cream |
| Base Design | Plinth |
| Leg Design | No Legs |
| Upholstered Seat | Yes |
| Seat Color | Cream |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Backrest Color | Cream |
| Backrest Design | Barrel |
| Armrest | Yes |
| Upholstered Armrest | Yes |
| Armrest Color | Cream |
| Country of Origin | Vietnam |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 188.5 lb |
| Package Measurement | 92.3"W x 38.3"D x 32.5"H (188.5 lb) |
| Shipping Method | LTL |
White
Velvet
Fabric
| Overall width: | 89.8 in |
| Overall depth: | 35.8 in |
| Overall height: | 29.3 in |
| Seat height: | 16 in |
| Seat depth: | 23.2 in |
| Weight: | 112.5 lb |
Seats 3
Medium
90 in
23 in





