| Overall Dimension | 65.8"W x 89.8"D x 57.5"H |
|---|---|
| Weight | 110.2 lb |
| Weight Capacity | 700 lb |
| Leg Dimension | 6.1"H |
| Headboard Dimension | 65.8"W x 57.5"H |
| Inner Frame Dimension | 61"W x 80.7"D |
| Floor to Side Rail Top Height | 15.1"H |
| Slats Spacing | 3.7"H |
| Floor To Slat Top Height | 7.9"H |
| Overall Dimension | 81.7"W x 89.8"D x 57.5"H |
|---|---|
| Weight | 127.8 lb |
| Weight Capacity | 700 lb |
| Leg Dimension | 6.1"H |
| Headboard Dimension | 81.7"W x 57.5"H |
| Inner Frame Dimension | 76.8"W x 80.7"D |
| Floor to Side Rail Top Height | 15.1"H |
| Slats Spacing | 3.7"H |
| Floor To Slat Top Height | 7.9"H |
| Wood Species | Pine |
|---|---|
| Metal Type | Stainless Steel |
| Upholstery Material | Polyester |
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Fill Material | Fiber-Wrapped Foam |
| Frame Material | Solid Wood |
| Base/Leg Material | Stainless Steel |
| Headboard Material | Polyester |
| Headboard Fabric Type | Velvet |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Platform Bed |
| Style | Modern and Glam |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Gray |
| Frame Color | Gray |
| Base/Leg Color | Gold |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Straight |
| Headboard | Yes |
| Upholstered Headboard | Yes |
| Headboard Color | Gray |
| Headboard Design | Panel |
| Slats Included | Yes |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Vacuum regularly with a soft brush attachment. Blot spills immediately; do not rub. Spot clean with a mild water-based cleaner and test in an inconspicuous area. Avoid direct sunlight to minimize fading. Professional upholstery cleaning is recommended as needed. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 2 |
|---|---|
| Total Package Weight | 143.7 lb |
| Package Measurement |
82.3"W x 12.2"D x 13"H 66"W x 6.3"D x 52.8"H |
| Shipping Method | LTL |
| Number of Packages | 2 |
|---|---|
| Total Package Weight | 166.5 lb |
| Package Measurement |
81.9"W x 6.3"D x 52.8"H (69.9 lb) 86.6"W x 12.6"D x 13"H (96.6 lb) |
| Shipping Method | LTL |
Gray
Fabric
Velvet
Upholstered
Headboard
| Overall width: | 65.8 in |
| Overall depth: | 89.8 in |
| Overall height: | 57.5 in |
| Weight: | 126.3 lb |
Queen
58 in
| Overall width: | 81.7 in |
| Overall depth: | 89.8 in |
| Overall height: | 57.5 in |
| Weight: | 140.8 lb |
King
58 in







