| Overall Dimension | 22.1"W x 24.4"D x 43"H |
|---|---|
| Weight | 29 lb |
| Weight Capacity | 400 lb |
| Leg Dimension | 24"H |
| Seat Dimension | 17.7"W x 16.1"D x 30.7"H |
| Armrest Dimension | 32.7"H |
| Wood Species | Pine |
|---|---|
| Metal Type | Stainless Steel |
| Upholstery Material | Polyester |
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Fill Material | Foam and Fiber |
| Frame Material | Solid Wood |
| Base/Leg Material | Stainless Steel |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Fabric Type | Velvet |
| Backrest Material | Polyester |
| Backrest Fabric Type | Velvet |
| Armrest Material | Polyester |
| Armrest Fabric Type | Velvet |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Bar Stool |
| Style | Glam and Contemporary |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Black |
| Base/Leg Color | Gold |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Tapered |
| Upholstered Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Backrest Color | Black |
| Backrest Design | Sloped Back |
| Armrest | Yes |
| Upholstered Armrest | Yes |
| Armrest Color | Black |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Vacuum with a soft brush; blot spills promptly; wipe metal legs with a dry cloth; avoid harsh cleaners and direct sunlight. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 39 lb |
| Package Measurement | 22.5"W x 24"D x 23.6"H (39 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Upholstered
Shop Upholstered Bar Stools
| Overall width: | 22.1 in |
| Overall depth: | 24.4 in |
| Overall height: | 43 in |
| Seat height: | 30.7 in |
| Seat back height: | 12.3 in |
| Weight: | 29.0 lb |
31 in





