| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 60"W x 79"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 30 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 41 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Orange |
| Pattern | Oriental, Medallion, and Border |
| Style | Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only setting; do not use a beater bar. Avoid vacuuming the fringe. Shake or sweep to remove loose debris. Spot clean with mild detergent and cold water; blot, do not rub. For stubborn spills or deep cleaning, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 47"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 59"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Orange
Blue
Polyester
Power Loomed
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 30.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 41.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile



