| Overall Dimension | 30"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 30"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 30"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 30"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Slate and Cream |
| Pattern | Striated and Ombre |
| Style | Contemporary |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to relax packaging creases. Vacuum regularly with a suction-only or canister vacuum; avoid beater bars. Vacuum more often in high-traffic areas and around pets. Avoid vacuuming fringes. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. Shake out or gently brush to lift debris. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 31"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 31"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 31"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 31"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Scandinavian
Mid-Century Modern
Coastal
Modern
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
30 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
30 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Runner
30 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Runner
30 in x 144 in
Low Pile

