| Overall Dimension | 27"W x 48"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 61"W x 61"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 61"W x 90"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 12 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 79"W x 110"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 19 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 25 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 33 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Multicolored |
| Pattern | Diamond and Geometric |
| Style | Bohemian |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars. Rotate periodically. Reverse-roll to relax packing creases. Blot spills immediately; for synthetic fibers, spot clean with cold water and mild detergent. Professional rug cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 27"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 36"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 47"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 59"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 59"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 79"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 79"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Black
Multicolor
Polyester
Power Loomed
Berber
Bohemian
Scandinavian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 3.0 lb |
Rectangle
27 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 61 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Square
61 in x 61 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 13.0 lb |
Square
79 in x 79 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 110 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 19.0 lb |
Rectangle
79 in x 110 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 25.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 33.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile









