| Overall Dimension | 30"W x 48"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 61"W x 90"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 28 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene, Jute, and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Charcoal and Ivory |
| Pattern | Ikat |
| Style | Bohemian and Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax creases. Vacuum regularly with suction only; do not use a beater bar. Avoid vacuuming fringes. Shake out or sweep to remove loose debris. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For stubborn stains, professional cleaning is recommended. Use a rug pad to reduce slipping and wear. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 4"D x 31"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 4"D x 39"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 4"D x 48"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 5"D x 62"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 5"D x 72"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 6"D x 72"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 7"D x 93"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 15"W x 8"D x 56"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Black
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Scandinavian
Industrial
Transitional
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Rectangle
30 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 17.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Square
72 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 24.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 49.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile










