| Overall Dimension | 24.5"W x 24.5"D x 18-48"H |
|---|---|
| Weight | 10.51 lb |
| Number of Bulbs | 12 |
| Hanging Length | 18-48"L |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Body Material | Metal |
| Body Finish | Polished |
| Body Color | Gold |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Mid-Century Modern and Glam |
| Hanging Method | Rod |
| Cord Color | Gold |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Turn off power before cleaning. Dust with a soft, dry cloth; wipe smudges with a barely damp cloth and dry immediately. Avoid abrasive pads and ammonia or solvent-based cleaners. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 16 lb |
| Package Measurement | 14"W x 19"D x 12"H (16 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Gold
Brass
Metal
Sputnik
Mid-Century Modern
Glam
Art Deco
Modern
| Weight: | 10.51 lb |



