| Overall Dimension | 22"W x 22"D x 36.5-108.5"H |
|---|---|
| Weight | 13.53 lb |
| Number of Bulbs | 8 |
| Body Dimension | 22"W x 22"D |
| Hanging Length | 36.5-108.5"L |
| Cord Length | 84"L |
| Chain Length | 72"H |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Body Material | Iron |
| Body Color | Black |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Transitional and Industrial |
| Location Rating | Dry |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage | 40 |
| Bulb Base Type | E12 |
| Recommended Bulb Type | LED |
| Hanging Method | Chain and Cord |
| Cord Color | Black |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe with a soft, dry cloth; avoid harsh chemicals or abrasives. Turn power off before cleaning or bulb changes. Use a microfiber duster to clean between rings and around the crystal drop. Professional installation is recommended. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 20 lb |
| Package Measurement | 27"W x 25"D x 25"H (20 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Black
Metal
Globe
LED
Industrial
Farmhouse
Transitional
| Weight: | 13.53 lb |



