| Overall Dimension | 18"W x 15.7"D x 24.5"H |
|---|---|
| Weight | 22.05 lb |
| Leg Dimension | 21.5"H |
| Clearance Height | 2.36"H |
| Shelf Weight Capacity | 20 lb |
| Shelf Dimension | 15.6"W x 15.3"D x 10.4"H |
| Inner Drawer Dimension | 13.6"W x 12.8"D x 5.3"H |
| Top Shape | Rectangle |
| Wood Species | Mahogany |
|---|---|
| Frame Material | Solid Wood, Manufactured Wood, and Rattan |
| Frame Finish | Lacquer |
| Base/Leg Material | Solid Wood |
| Base/Leg Finish | Lacquer |
| Handle Material | Solid Wood |
| Handle Finish | Lacquer |
| Shelf Material | Manufactured Wood |
| Shelf Finish | Lacquer |
| Drawer Material | Rattan and Solid Wood |
| Drawer Finish | Lacquer |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Top Material | Manufactured Wood |
| Top Finish | Lacquer |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Cane Front and Open Shelf |
| Style | Coastal and Modern |
| Construction | Woven Cane |
| Frame Color | Navy |
| Surface Protector | Yes |
| Base/Leg Color | Navy |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Straight |
| Handle Type | Pull |
| Handle Color | Natural |
| Shelf | Yes |
| Open Shelf | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Color | Navy |
| Drawer | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Drawer Color | Natural |
| Drawer Glide Type | Side Mounted |
| Top Color | Navy |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Dust regularly with a soft, dry cloth. For persistent spots, gently clean with a soft cloth and a solution of water and mild soap. Wipe dry. Use adhesive felt pads, coasters, and placemats to protect your furniture. |
|---|
| Country of Origin | Indonesia |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 27 lb |
| Package Measurement | 28"W x 20"D x 8"H (27 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Coastal
Scandinavian
Bohemian
Transitional
| Weight: | 27.0 lb |
Rectangle
Medium
Standard
Standard











