| Overall Dimension | 22.1"W x 15.7"D x 22.8"H |
|---|---|
| Weight | 39.64 lb |
| Leg Dimension | 5.6"H |
| Clearance Height | 5.6"H |
| Inner Drawer Dimension | 20.6"W x 13.7"D x 5.51"H |
| Top Shape | Rectangular |
| Metal Type | Steel |
|---|---|
| Frame Material | Manufactured Wood and Paper Laminate |
| Base/Leg Material | Metal |
| Handle Material | Metal |
| Drawer Material | Manufactured Wood and Paper Laminate |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Top Material | Manufactured Wood and Paper Laminate |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Fluted Front |
| Style | Mid-Century Modern and Modern |
| Frame Color | Black |
| Surface Protector | Yes |
| Base/Leg Color | Gold |
| Base Design | Box Frame |
| Leg Design | Straight |
| Handle Type | Bar Pull |
| Handle Color | Gold |
| Drawer | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Drawer Color | Black |
| Drawer Glide Type | Side Mounted |
| Top Color | Black |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe clean with a soft, dry cloth; avoid abrasives and prolonged moisture; use coasters or pads to protect the finish. |
|---|
| Country of Origin | Indonesia |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 46 lb |
| Package Measurement | 19"W x 29"D x 9"H (46 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Fluted
Art Deco
Glam
Modern
| Weight: | 46.0 lb |
Rectangle
Medium
Standard
Standard












