| Overall Dimension | 18"W x 15.7"D x 24"H |
|---|---|
| Weight | 27.33 lb |
| Leg Dimension | 7.9"H |
| Drawer Weight Capacity | 10 lb |
| Inner Drawer Dimension | 14.76"W x 12.83"D x 4.33"H |
| Top Shape | Rectangular |
| Wood Species | Mahogany |
|---|---|
| Frame Material | Manufactured Wood and Solid Wood |
| Frame Finish | Lacquer |
| Base/Leg Material | Solid Wood |
| Base/Leg Finish | Lacquer |
| Handle Material | Metal |
| Drawer Material | Rattan and Manufactured Wood |
| Drawer Finish | Lacquer |
| Top Material | Manufactured Wood |
| Top Finish | Lacquer |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Mid-Century Modern and Coastal |
| Construction | Woven |
| Frame Color | Black |
| Surface Protector | Yes |
| Base/Leg Color | Black |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Tapered |
| Handle Type | Pull |
| Handle Color | Black |
| Drawer | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Drawer Color | Black |
| Top Color | Black |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Dust regularly with a soft, dry cloth. For persistent spots, gently clean with a soft cloth and a solution of water and mild soap. Wipe dry. Use adhesive felt pads, coasters, and placemats to protect your furniture. |
|---|
| Country of Origin | Indonesia |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 34 lb |
| Package Measurement | 22"W x 20"D x 11"H (34 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Black
Shop Black NightstandsMid-Century Modern
Scandinavian
Modern
| Weight: | 34.0 lb |
Rectangle
Small
Shop Small NightstandsNarrow
Shop Narrow NightstandsStandard












