| Overall Dimension | 30"W x 48"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 48"W x 48"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 22 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 32 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Navy |
| Pattern | Abstract and Border |
| Style | Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Fringes |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to relax creases. Vacuum regularly with suction only; do not use a beater bar. Avoid vacuuming or pulling the fringe. Shake or sweep to remove loose dirt. Blot spills immediately; spot clean with mild detergent and cold water. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 4 lb |
| Package Measurement | 30"W x 4"D x 4"H (4 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 36"W x 4"D x 4"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 47"W x 4"D x 4"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 10 lb |
| Package Measurement | 47"W x 4"D x 4"H (10 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 22 lb |
| Package Measurement | 72"W x 7"D x 7"H (22 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 32 lb |
| Package Measurement | 92"W x 7"D x 7"H (32 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Cotton
Hand Woven
Textured
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Rectangle
30 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Square
48 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 24.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile




