| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 26 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 35 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 52 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 70 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Material | Wool |
|---|---|
| Backing Material | Cotton and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Aqua and Ivory |
| Pattern | Damask and Medallion |
| Style | Traditional |
| Construction | Hand Tufted |
| Pile Type | High-Low |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Expect some shedding with new wool rugs and vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile until it subsides. Avoid vacuuming fringe. For stubborn pet hair, brush gently. Shake out debris outdoors when possible. Blot spills promptly and spot clean with cold water and mild detergent; professional cleaning is recommended for difficult stains. To ease packing creases, back-roll and allow the rug to relax. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 47"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 59"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Wool
Hand Tufted
Textured
High-Low
Coastal
Bohemian
Art Deco
Transitional
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 26.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 35.0 lb |
Square
72 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 35.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 52.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 70.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile





