| Overall Dimension | 96.5"W x 35.8"D x 26.4"H |
|---|---|
| Weight | 116 lb |
| Weight Capacity | 1350 lb |
| Leg Dimension | 1.6"H |
| Seat Dimension | 78.7"W x 24"D x 17.3"H |
| Backrest Dimension | 9.1"H |
| Armrest Dimension | 20.9"H |
| Seat to Armrest Height | 3.6"H |
| Wood Species | Pine |
|---|---|
| Upholstery Material | Linen |
| Upholstery Fabric Type | Linen |
| Fill Material | Foam and Fiber |
| Frame Material | Solid Wood |
| Base/Leg Material | Plastic |
| Base/Leg Finish | Matte |
| Seat Material | Linen |
| Seat Fabric Type | Linen |
| Backrest Material | Linen |
| Backrest Fabric Type | Linen |
| Armrest Material | Linen |
| Armrest Fabric Type | Linen |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Low-Profile |
| Style | Mid-Century Modern |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Cream |
| Base/Leg Color | Black |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Bun Feet |
| Upholstered Seat | Yes |
| Seat Color | Cream |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Backrest Color | Cream |
| Backrest Design | Tight Back |
| Armrest | Yes |
| Upholstered Armrest | Yes |
| Armrest Color | Cream |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Vacuum regularly with a soft brush attachment. Blot spills immediately with a clean, dry cloth; do not rub. For stains, use a water-free solvent or consult a professional upholstery cleaner. Rotate seating areas to distribute wear. Keep out of direct sunlight to help minimize fading. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 152 lb |
| Package Measurement | 98"W x 37"D x 28"H (152 lb) |
| Shipping Method | LTL |
White
Shop White Sofas
| Overall width: | 96.5 in |
| Overall depth: | 35.8 in |
| Overall height: | 26.4 in |
| Seat height: | 17.3 in |
| Seat depth: | 24 in |
| Weight: | 116.0 lb |
Seats 3
Shop 3 Seater SofasMedium
97 in
Shop Long Couches24 in






