| Overall Dimension | 26"W x 27.6"D x 35.5-37"H |
|---|---|
| Weight | 30.9 lb |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Seat Dimension | 21.7"W x 20.5"D x 22.6"H |
| Armrest Dimension | 22.6"H |
| Wood Species | Pine and Plywood |
|---|---|
| Metal Type | Stainless Steel |
| Upholstery Material | Polyester |
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Fill Material | Foam and Fiber |
| Frame Material | Solid Wood and Manufactured Wood |
| Base/Leg Material | Stainless Steel |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Fabric Type | Velvet |
| Backrest Material | Polyester |
| Backrest Fabric Type | Velvet |
| Armrest Material | Polyester |
| Armrest Fabric Type | Velvet |
| Caster Material | Plastic |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Task Chair |
| Style | Glam and Contemporary |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Black |
| Adjustable Height | Yes |
| Base/Leg Color | Gold |
| Base Design | 5-Star |
| Leg Design | Splayed |
| Upholstered Seat | Yes |
| Swivel | Yes |
| Seat Color | Black |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Backrest Color | Black |
| Armrest | Yes |
| Upholstered Armrest | Yes |
| Armrest Color | Black |
| Caster | Yes |
| Caster Color | Black and Gold |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Vacuum with a soft brush; blot spills promptly; wipe the metal base with a dry cloth; avoid harsh cleaners and prolonged direct sunlight. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 40.8 lb |
| Package Measurement | 26.4"W x 28.4"D x 28.3"H (40.8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Upholstered
Shop Upholstered Office ChairsLow Back
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 27.6 in |
| Overall height: | 35.5 in - 37 in |
| Seat height: | 19.7 in - 22.6 in |
| Seat back height: | 14.4 in |
| Weight: | 30.9 lb |
Medium







