| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 31 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.5"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Teal |
| Pattern | Diamond Lattice, Floral, and Border |
| Style | Traditional and Transitional |
| Construction | Hand Tufted |
| Pile Type | Medium Pile |
| Edge Detail | Fringes |
| Care Instruction | Packing and shipping may cause temporary creases; back-roll or reverse roll and allow time to relax. Expect some shedding from new wool rugs; vacuum 1-2 times per week with suction only, avoiding beater bars. Vacuum more frequently in high-traffic or pet areas. Avoid vacuuming the fringe; use a broom to clean fringes and a brush to lift pet hair. For manageable rugs, take outdoors and shake to remove debris. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For difficult stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 72"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Wool
Cotton
Hand Tufted
Textured
Coastal
Bohemian
Farmhouse
Traditional
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 31.0 lb |
Round
72 in x 72 in
Low Pile


