| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Light Gray and Gray |
| Pattern | Striated and Ombre |
| Style | Contemporary |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to relax packaging creases. Vacuum regularly with a suction-only or canister vacuum; avoid beater bars. Vacuum more often in high-traffic areas and around pets. Avoid vacuuming fringes. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. Shake out or gently brush to lift debris. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
Scandinavian
Mid-Century Modern
Industrial
Art Deco
Modern
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Round
72 in x 72 in
Low Pile


