| Overall Dimension | 16"W x 16"D x 18"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Seat Dimension | 16"W x 16"D x 18"H |
| Top Shape | Round |
| Metal Type | Stainless Steel |
|---|---|
| Upholstery Material | Polyester |
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Fill Material | Foam and Fiber |
| Frame Material | Manufactured Wood and Stainless Steel |
| Frame Finish | Brushed |
| Base/Leg Material | Stainless Steel |
| Base/Leg Finish | Brushed |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Fabric Type | Velvet |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Drum |
| Style | Glam and Contemporary |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Cream |
| Frame Color | Gold |
| Base/Leg Color | Gold |
| Base Design | Plinth |
| Upholstered Seat | Yes |
| Seat Color | Cream |
| Care Instruction | Blot spills immediately; vacuum with a soft brush attachment; avoid harsh cleaners and direct sunlight; for the base, wipe with a soft, dry cloth. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 9 lb |
| Package Measurement | 16.4"W x 16.4"D x 19.3"H (9 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Upholstered
Shop Upholstered Accent Stools
| Overall width: | 16 in |
| Overall depth: | 16 in |
| Overall height: | 18 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Medium




